تصحیح انتقادی رساله لوامع جامی و ویژگی های سبکی آن

تصحیح انتقادی رساله لوامع جامی و ویژگی های سبکی آن

قاسم سلیمی، اصغر دادبه

رساله لوامع یکی از متون ادبی فارسی است که افزون بر مضامین بلند عرفانی، ارزش‏های ادبی‏ هنری حایز اهمیتی را داراست. این دو ویژگی سبب شده است که از دیرباز مورد توجه عرفا و ادبا قرار گیرد. در گذشته برخی رسالات جامی از قبیل اشعّه ‏اللمعات و فوائد‏الّضیائیه فی شرح الکافیه جزءِ منابع درسیِ حوزه ‏های علمیه بوده است. وجود نسخه ‏های خطی فراوان از رسائل و اشعار جامی نیز نشان‏ دهندۀ توجه ویژه عالمان و اندیشمندان به آثار او بوده است. جامی در این رساله  برای تسهیل بهره ‏مندی از نفایس و گنجینه‏ های عرفانی، اشعار فاخر ابن ‏فارض را ترجمه و شرح نموده و اثر خود را «لوامع انوارالکشف والشهود علی قلوب ارباب‏ ‏‏‏الذوق و الوجود» نامیده است.

هدف: این مقاله علاوه بر معرفی مختصر نسخه‏ های ارزشمند خطی موجود در کتابخانه ‏های ایران، سعی در نمایان ‏‏ساختن ویژگی‏های سبکی جامی در نگارش این رساله دارد.

روش: شیوه مقابله و مداقه در متن رساله.

یافته‏ ها: جامی یکی از نویسندگان تأثیرگذار تاریخ ادب‏ فارسی است که توانایی دخل و تصرف در ساختار جملات را داشته و از این طریق نوشته خود را از دیگر نوشته‌ها متمایز ساخته است.

نتیجه:  لوامع جامی یکی از متون بسیار درخشان در حوزه تفسیرعرفانی است که می‏تواند الگوی مناسبی برای تفسیرهای امروزی نیز باشد.

کتابداری و اطلاع رسانی دوره 20، شماره 1 (پیاپی 77)، بهار 1396

اصل مقاله

منبع: بساتین

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.