چاپ عکسی دو اثر خطی نفیس دیگر از مجوعه آثار موزه دکتر محمد صادق محفوظی

در مراسمی با حضور چهره­‌های مطرح فرهنگی، از 20 اثر خطی قرآنی، علمی، فرهنگی و هنری موزه محفوظی، رونمایی شد.
رئیس مرکز دایره­‌المعارف انسان­‌شناسی، از چاپ عکسی دو نسخه خطی نفیس کتاب «دعای صباح» و کتاب «لوایح جامی» در مجموعه­‌اش خبر داد و با اشاره به خط شکسته نستعلیق میرزا غلامرضا اصفهانی در کتابت لوایح جامی، افزود: کل کتاب شامل 43 صفحه 12 سطری است که صفحات ابتدایی آن دارای سرلوحی زیبا با نقوش لاجورد، طلا، زرد و نارنجی و مشکی و سفید است و رنگ­‌ها با ظرافت و تنوع جالبی در سطرها و جداول صفحات بعدی، مورد استفاده قرار گرفته­‌اند.

محفوظی، همچنین درباره قدمت نگارش کتاب توضیح داد: پای امضای کاتب اثر، تاریخ 1291 قمری به چشم می­‌خورد.

وی با بیان این که چاپ عکسی اثر یادشده، با مقدمه «علی حیدریساولی» و به کوشش «سیدصادق حسینی اشکوری»، رمضان امسال به انتشار رسیده است، بیان کرد: چاپ عکسی این کتاب 148 صفحه‌­ای از سوی موسسه پژوهشی ابن­‌سینا صورت پذیرفته است.

او در بخش دیگری از سخنانش به انتشار چاپ عکسی کتاب دیگری به نام «دعای صباح» اشاره کرد و گفت: این دعا که یکی از ادعیه محبوب امیرالمومنین (ع) به حساب می­‌آید، توسط «محمدشفیع تبریزی» و در سال 1237 هجری قمری به خط نسخ معرب کتابت شده است.

وی با تأکید بر این که برخی از ترجمه‌های متنوع این دعا در صفحات اولیه کتاب منتشر شده است، اظهار کرد: شرح احوال و آثار نگارنده کتاب نیز در صفحات 41 و 42 به طور خلاصه درج شده است. چاپ عکسی این دعا ، در قالب یک کتاب 94 صفحه­‌ای و رنگی از سوی موسسه پژوهشی ابن سینا انتشار یافته و مقدمه آن نیز توسط «سیدصادق حسینی اشکوری» به نگارش درآمده است.