رونمایی از چهل اثر خطی و تاریخی قرآنی فرهنگی و علمی

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران؛ دکتر محمد صادق محفوظی رییس مرکز دایره المعارف انسان شناسی و موزه آثار خطی به عنوان میزبان این مراسم از استاد سید جلال الدین کزازی، استاد آیدین آغداشلو، دکترمهدی محقق، استاد عبدالله انوار،دکتر عظیمی استاد مهدی عتیقي ،استاد خسرو معتضد و خانم الهی قمشه ای در مراسم رونمایی از این آثار نفیس دعوت بعمل آورده بود.

بر پایه این گزارش دکتر محفوظی با بیان اینکه هر سال تعدادی از آثارخطی رونمایی می‌شود گفت:سعی میکنیم اذهان و اندیشه ها را متوجه این بخش از آثاری کنیم که مورد غفلت واقع شده است.

وی افزود: آثار علمی هنری و فرهنگی معرف اندیشه بزرگانی است که تلاش کرده اند دیدگاه انسان ها را عمیق تر مورد توجه قرار دهد چراکه هنر فاخر، جوشان، مواج و سیال برایند اندیشه است و این اندیشه ي عمیق است که میتواند هنر را خلق کند.

رئیس مرکز دائره المعارف انسان شناسی و موزه آثار فرهنگي و نسخ خطی همچنین گفت بعضی در هنر نقاشی خوشنویسی و…. فقط ظاهر را می بینند ، اما کسانی توانسته اند اتفاقات بزرگ را برای جامعه بشری رقم بزنند که دیدگاه فلسفی، حکیمانه، اشراقی و عمیق داشته اند در واقع هنر، معدل سیال اندیشه های فاخر بوده که این معدل ها ارزنده است.

وی با انتقاد از اینکه ما منتظرهستیم خالقان این هنرها دربین ما نباشند تا به آثار ارزشمند آنها توجه شود اظهار داشت این در حالی است که جامعه ما از این چهره ها بهره مند است و می توان از محضر آنها استفاده کرد اما به صورت شکلی و صوری از این امر عبور می شود.

وی همچنین با اشاره به آثار دوره های تاریخی ایلخانی سلجوقی صفوی و… گفت: دنیای غرب میراث مکتوب كهن ندارند ولي به خوبي از اندیشه های عمیق عرفان خراسانی متعلق به شرق دنياي اسلام تا تفكرات ابن عربي و صدرالدين قونوي و شهاب الدين سهروردي متعلق به غرب دنياي اسلام بهره برده اند.

رییس مرکز دایره المعارف انسان شناسی و موزه آثار خطی در پایان افزودند : ما بايد هوشمندانه به ميراث مكتوب ايراني اسلامي توجه خاص داشته باشيم و در جهت جمع آوري ، بررسي محتوايي ، فهرست نگاري و تهيه ميكرو فيلم گوي سبقت را در منطقه برباييم .